Příjmení žen se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice.
Mužský tvar ženského příjmení lze zapsat do matriční knihy pouze za následujících podmínek:
A. První zápis do matriční knihy
1. Při zápisu uzavření manželství lze na základě žádosti ženy, jíž se uzavření manželství týká, uvést v matriční knize příjmení, které bude po uzavření manželství užívat v mužském tvaru, jde-li o:
- cizinku,
- občanku ČR, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
- občanku ČR, jejíž manžel je cizinec,
- občanku ČR, která je jiné než české národnosti (přihlášení se k národnostní menšině nemá žádný vliv na státní občanství nositelky příjmení; žena i nadále zůstává státní občankou ČR).
2. Při zápisu narození dítěte lze na základě žádosti obou rodičů uvést příjmení dítěte ženského pohlaví v mužském tvaru, je-li dítě:
- cizincem,
- občanem ČR, který má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
- občanem ČR, jehož jeden z rodičů je cizincem,
- občanem, který je jiné než české národnosti (přihlášení dítěte k národnostní menšině nemá žádný vliv na jeho státní občanství; dítě i nadále zůstává státním občanem ČR).
Není-li jeden rodič znám nebo je-li rodič pravomocným rozhodnutím soudu zbaven rodičovské zodpovědnosti nebo je mu výkon rodičovské zodpovědnosti pozastaven anebo je-li pravomocným rozhodnutím soudu rodič zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo je jeho způsobilost k právním úkonům omezena, zapíše se mužský tvar příjmení dítěte ženského pohlaví podle prohlášení druhého z rodičů.
3. Při zápisu úmrtí cizinky se uvede v matriční knize příjmení ženy, jíž se zápis týká, v mužském tvaru, je-li jeho užívání prokázáno matričním dokladem, popřípadě jinou veřejnou listinou.